Največkrat prebrana vsebina
Zadnja dodana vsebina
- Varstvo podatkov
- Kdaj presaditi orhideje Oncidium, Miltonia / Miltoniopsis in Odontoglossum (Cambria)
- Oglaševanje na internetni strani www.orhideja.com
- Orhideja Cymbidium ne cveti – kako vzgajati orhidejo Cymbidium da bo cvetela
- Kako izbrati kdaj je najboljši čas za presajanje orhidej Cattleya, Cymbidium in Dendrobium
Orhideja noče cveteti - Cattleya

Največkrat zaradi posebnega zanimanja za orhideje, redkeje pa kot darilo, se srečamo tudi z vzgojo orhidej iz družine Cattleya. Največkrat gre za križance orhidej Cattleya, pogosti so pa križanci več različnih družin orhidej, ki so po vzgoji podobni orhidejam Cattleya. Tako so to križanci med Cattleya-o in Epidendrum, Encyclia, Laelia, Sophronitis in Brassavola, ali križanci med več različnimi družinami, ki jih največkrat najdemo v prodaji.
Naše najpogostejše znanje o vzgoji orhidej pa izvira iz vzgoje orhidej Phalaenopsis, tako imamo lahko kar nekaj težav z vzgojo orhidej Cattleya.
Pri orhidejah Cattleya za razliko od orhidej Phalaenopsis, so za uspešno vzgojo in potem cvetenje potrebne večje razlike v temperaturi, svetlobi in zalivanju. To so razlike, ki se pojavljajo upoštevajoč čas v sezoni, to je med obdobjem rasti tokom pomladi in poletja in med obdobjem zorenja pseudobulbe in cvetenja, tokom jeseni in zime.
Botanične vrste orhidej Cattleya sicer cvetijo ob različnih časih tokom leta, vendar je pri vseh pomembno to, da omogočimo zorenje pseudobulbe iz katere bi naj Cattleya zacvetela. Brez tega zorenja pseudobulbe takšna orhideja Cattleya ne bo zacvetela.
Za to zorenje so pomembni odnosi med temperaturo, svetlobo in zalivanjem.
Glede temperature spadajo orhideje Cattleya v področje med toplimi in srednjimi temperaturami. Tople temperature so potrebne tokom rastne sezone, medtem ko so srednje temperature potrebne tokom jeseni in zime. Srednje temperature pomenijo tudi to, da lahko nočna temperatura pade na 14 stopinj Celzija in to predvsem pozimi, ko orhideja Cattleya miruje.

Glede svetlobe spadajo orhideje Cattleya v področje kjer tokom rastne sezone potrebujejo rahlo senčno rastno mesto, medtem ko tokom zime potrebujejo polno sonce. Svetloba je za orhideje Cattleya izredno pomembna in pomanjkanje le te, bo izničilo vsak naš trud, da bi orhideja lahko lepo zacvetela. Da ugotovimo ali ima naša Cattleya dovolj svetlobe je potrebno najprej pogledati na barvo in trdnost listov. Pravilna barva listja orhidej Cattleya je svetlo zelena, le pri križancih temnejše barve so listi lahko temno zeleni. Zato pa je hkrati pomembno ugotoviti, kako trdni so listi orhideje Cattleya. Listi orhideje Cattleya skupaj z pseudobulbo morajo biti tako trdni, da samostojno stojijo pokončno. V kolikor to ni slučaj in je potrebno nuditi oporo, da se list in pseudobulba ne upognejo ali povesijo, potem ima ta orhideja Cattleya premalo svetlobe in zelo malo možnosti je, da bo takšna orhideja zacvetela.
Glede zalivanja spadajo orhideje Cattleya med orhideje, pri katerih se mora substrat med posameznimi zalivanji vedno osušiti. V kolikor substrat med posameznimi zalivanji ostaja vlažen, lahko to vodi h gnitju korenin in posledično k slabi rasti orhideje Cattleya in njenemu propadu. Za naš problem, ko orhideja Cattleya noče cveteti pa je pomembno to, da je potrebno to zalivanje koncem rastne sezone še bolj zmanjšati in obdobja med posameznimi zalivanji podaljšati. S tem naznanimo sušno obdobje in pospešimo zorenje pseudobulb.
Za vzpodbuditev orhideje Cattleya k cvetenju je potrebno temperaturo, svetlobo in zalivanje ustrezno uskladit.
Spomladi je potrebno pričeti s pospešenim zalivanjem orhidej Cattleya, pri tem povečati temperaturo in zmanjšati svetlobo. Pod takšnim pogoji pričnejo orhideje Cattleya v naravi novo rastno obdobje. Tokom poletja s takšnim načinom vzgoje nadaljujemo s tem, da v zadnjih 14 dni poletja, pred pričetkom jesenskega dela sezone (to bi bilo pri nas od polovice meseca avgusta naprej) pričnemo postopoma zmanjševati zalivanje. Zalivanje v jesenskem delu še naprej postopoma zmanjšujemo in hkrati povečujemo svetlobo. Jesen bo hkrati svoje opravila s splošnim znižanjem temperature tako tokom dneva kot noči. Tako v pozno jesenskem času in na zimo pridemo v obdobje, ko orhideje Cattleya zalivamo le enkrat na 14 do 18 dni pri najvišji dnevni temperaturi 18 - 22 stopinj Celzija in polnem soncu (polno sonce od meseca Novembra naprej). V tem času bi morali opaziti močno odebelitev na spathi ki je nameščena na vrhu pseudobulbe. V kolikor jo lahko opazite, je orhideja na zelo dobri poti da bo lahko zacvetela. S takšnim načinom vzgoje orhideje nadaljujemo skozi čas cvetenja orhideje in do pomladi, ko se pričnejo dvigati temperature in poveča svetloba. Takrat se rastni ciklus ponovno ponovi.

Posebej pomembno je pri vzgoji orhidej Cattleya, da zacvetijo, to, da je potrebno v poznem poletju in jeseni preprečiti, da bi pričela orhideja oblikovati novo pseudobulbo. Takšna nova rast v tem obdobju nebi pravočasno dorasla in ustrezno dozorela, saj se v tem času prične zmanjševati svetloba in nižati temperatura. To neugodno vpliva na novo rast in tako ta nova rast prične črpati dodatno potrebno energijo iz starih pseudobulb s čimer prepreči cvetenje te orhideje Cattleya. Ta nova rast lahko tako izčrpa stare pseudobulbe in je lahko tako slabo dorasla, da oslabi orhidejo kot celoto. Takšna orhideja lahko tako izpusti kar dve sezoni, v katerih bi lahko zacvetela. V kolikor bi se takšna napaka ponavljala iz leta v leto, lahko to vodi tudi v propad rastline.
< Prejšnja | Naslednja > |
---|